piątek, 13 maja 2016

Fawele, czyli żyj szybko, umieraj młodo

Fawela to dzielnica, najczęściej na obrzeżach miasta, zamieszkiwana przez najbiedniejszą ludność. Sama nazwa pochodzi od nazwy kwiatu (favela) rosnącego na wzgórzach Riode Janeiro, gdzie powstawały pierwsze budynki z tanich materiałów.
Pierwsza odnotowana fawela została zbudowana w Rio pod koniec XIX wieku przez weteranów wojen, w tamtym czasie bezrobotnych i zubożałych. Przez następne 30 lat, bez żadnej reakcji ze strony państwa, powstawały kolejne fawele, stając się dzielnicami dla biedoty brazylijskiej. Kolejne powstawały sukcesywnie aż do lat 70., a te które istnieją w Brazylii obecnie istnieją właśnie od tego okresu, pomimo polityki pozbywania się faweli i przesiedleniach setek tysięcy biednych ludzi w okresie reżimu militarnego. Lata 80. to początek działalności gangów narkotykowych i ich walki o dominację w fawelach.
Duży wkład w tworzenie dzielnic biedy ma również postępująca urbanizacja Brazylii, związana z industrializacją miast. Jednym z najbardziej znanych zjawisk jest tak zwany „rural exodus”, czyli tzw. „wiejski exodus” z biedniejszych części kraju do miast w poszukiwaniu pracy.
Działalność przestępcza w fawela skupiona jest wokół walki gangów o teren oraz o uzyskanie monopolu na produkcję i dystrybucję narkotyków. Tego typu organizacje działają w całej Ameryce Łacińskiej, jednak to w Brazylii sytuacja ma się najgorzej. Zwłaszcza w Rio, gdzie walczą ze sobą (i z policją) Commando Varmelho (Czerwone Komando) oraz Terceiro Commando (Trzecie Komando), które odpowiadają za kilka tysięcy zabójstw rocznie.
Walkę z gangami prowadzi policja, jednak szerząca się wewnątrz struktur policyjnych korupcja nie pomaga w zwalczaniu gangów. Stosowane przez nią metody, polegające głównie na ataku zbrojnym, mają krótkotrwały i doraźny charakter. Najliczniejszy i najgorzej opłacany oddział brazylijskiej policji stanowi Policía Militar, której członkowie często nie dożywają emerytury.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz